coeliac téma příspěvkuNázev: coeliac

- od: Myrna     datum: 2004-10-10
Ahoj všem, psala jsem před časem na tyto stránky, ale můj příspěvek se neobjevil, tak znovu: U desetiletého vnuka se objevila alergie na lepek a zároveň na mléko. Pokud by to bylo jen jedno z toho, bylo by to ještě tak nějak dobré. Ale s touto kombinací je hůř. V řadě bezlepkových potravin je mléko, v těch bezmléčných zase lepek. Nemáte někdo zkušenost s podobnou situací? Za každou radu a každý tip budu vděčná.Adam teď samozřejmě nemůže ani do školní jídelny, protože sice existuje jídelna, kde vaří "bezlepkově", ale často s mlékem. Navíc by to znamenalo ho přehlásit do jiné školy, kam by musel dojíždět, a ještě je to škola s ne moc dobrou pověstí: šikana od tělesně vyspělých spolužáků jisté skupiny by ho vzhledem k tomu, že je malý a drobný,zřejmě neminula.Jediná možnost je připravit jídlo doma. Paní kuchařky jsou ochotné mu je ohřát. Jen nám schází informace o potravinách a polotovarech, které jsou bezlepkové a zároveň bez mléka. A ještě: nevíte někdo, kde by se v Brně nebo okolí Brna dalo sehnat kozí mléko? To prý by snad šlo (muselo by se to vyzkoušet).

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: coeliac

- od: Lenka     datum: 2004-10-12
My zkušenost máme, naštěstí pouze půlroční. Samozřejmě musíte do specializovaného obchodu nebo větší dobře zásobené zdravé výživy. Myslím, že v Brně je specializovaný obchod pro celiaky. Kupovat pouze základní suroviny - kukuřičná, sojová, amaranthová mouka, směs na chleba apod. a bohužel nezbývá nic jiného než všechno připravovat doma. Mám vyzkoušené i bezlepkové těstoviny, ale musí se vařit ve velkém množství vody. Ze "sladkostí" jsou výborné amaranthové sušenky, piškoty, kulaté suchary. Dále jsou výborné kukuřičné suchary. Pokud budete chtít něco péct (chleba, buchty, bábovku) vždy dát do formy. Těsto je tekuté, nedrží pohromadě. Knedlíky připravíte obvyklým způsobem, nahradíte patřičnou mouku, těsto nalejete do hrníčků do 2/3 a ponoříte do vařící vody zhruba na 20 min.¨Jinak v Brně je zcela jistě obchod, kde se dá objednávat chleba a pečivo a jiné výrobky ať pořád nepečete. Jinak sojové výrobky (pokud není alergie) Vzhledem k ceně bezlepkových potravin Vám doporučuji zajít na sociální odbor a požádat o příspěvky na tuto dietu. Ovšem posuzuje se to individuálně, tak je dosat přiděleny nemusíte.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: coeliac

- od: Marek     datum: 2004-10-13
Ahoj, bezlepkové a zároveň bezmléčné potraviny je docela velké omezení, ale dá se to zvládnout. Je to vlastně tzv. GFCF dieta (gluten free casein free). Já jsem po zkušenostech nakonec od kupování polotovarů ustoupil, člověk nikdy neví, co tam všechno může být a snadno se to přehlédne, nehledě na všudypřítomná éčka a konzervanty. Taky většina bezlepkové stravy je nevhodná, protože je v ní hodně mléka a navíc hodně sóji. Sója je sice teoreticky v pořádku, ale ve skutečnosti je víc jak polovina lidí alergických na mléko zároveň alergická i na sóju. No a bohužel je to i můj případ. Příčina je asi hlavně v tom, že obě bílkoviny jsou si dost podobné a tělo si je snadno "splete". Navíc u nás nejsme ještě na sóju tak zvyklí jako třeba v Asii, kde už je po staletí běžnou součástí jídelníčku. Takže se většinou snažím jíst jednoduše, a připravuju si jídla z jednoduchých surovin. Velkou část toho co jím tvoří rýže, k tomu různé směsi ze zeleniny, maso, vařené brambory, bezlepkové těstoviny a knedlíky, rýžové nudle a tak, rychlé jídlo si buď dám Racio chlebíčky - rýžové nebo kukuřičné, nebo si dělám kaši - rýžovou, kukuřičnou, pohankovou, někdy si vyrobím buchtu (z mouky Unimix - tam není sója) atd.
Jako jediné řešení do školy mi připadá všechno nabalit s sebou, aby to kuchařky ohřály. Já když někam jedu, taky si většinou vozím jídlo s sebou.
S tím kozím mlékem bych si nebyl jistej, co jsem se dočetl, většina těch co nesnáší kravské mléko si rychle vytvoří protilátky i na kozí. Dočetl jsem se že se to dá řešit rotační dietou, čtyři dny kozí, čtyři dny ovčí, čtyři dny velbloudí, čtyři dny koňské... Ale to nebylo v Čechách a i tak dost pochybuju že to doopravdy funguje. Já jsem kozí mléko nezkoušel, takže nevím, ale po pravdě řečeno se mi do toho ani nechce. Třeba by mi nevadilo :-)

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: coeliac

- od: Myrna     datum: 2004-10-14
Ahoj Lenko, díky za odpověď. To ovesné mléko asi nepůjde, protože oves se v bezlepkové dietě taky nesmí.Škoda.Vymýšlím, jak na rohlíky.Chci vyzkoušet nějaké kombinace bezlepkových mouk (tedy to je opravdu hrozně vypadající mluvnický tvar),třeba to vyjde. Včera jsem byla v Delvitě na Argentinské, kde v době, když jsme to nepotřebovali, mívali kukuřičnou mouku a bezlepkové potraviny. Nějak jsem tentokrát neuspěla. Měli tam sice kukuřičné koláčky (sušenky), ale on je kukuřičný spíš název, obsahují dost pšeničné mouky. Dříve tam mívali amarantové sušenky, ale už je neberou. Jo, jedna vyzkoušená věc pro obalování řízků bezlepkově - když se rozdrcené lukuřičné lupínky nebo krupice vylepší mletými mandlemi, je to super.Jde to i s lískovými oříšky, ale tam pozor- smažit pomalu,mají sklon k připalování. Před časem jsem také koupila (jen si nemohu vzpomenout kde,to ještě nebylo akutní) hotová jídla od firmy Za minutku. Já je koupila pro manžela, když si musí občas něco narychlo ohřát, a ony vyhovují i naší dietě. Tedy ne všechny, to, co je s těstovinami, ne. Jinak jsem ale prozkoumala složení a ochutnala, bylo to dobré a ne moc kořeněné. Zkusila jsem kančí maso s rýží a kung-pao. Psala jsem do firmy kvůli škrobu, odpověděli rychle a ochotně -používají bramborový.Ta jídla tedy levná nejsou, stojí okolo padesáti korun,ale občas pro zpestření... Jejich stránky jsou www.zaminutku.cz Zatím nashle. Myrna

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: coeliac

- od: Marek     datum: 2004-10-15
K tomu ovesnému mléku: Oves je pro celiaky poměrně kontroverzní věc. Původně se mělo za to, že všechny obiloviny patří do jednoho pytle, tj. že obsahují lepek a tudíž se jíst nesmí. Oves je ale trošku odlišný, ze všech obilovin je nejmíň příbuzný pšenici a o jeho proteinu se v poslední době zjistilo, že střevní sliznici nepoškozuje. Potvrzují to i nedávné studie, kdy jedna skupina celiatických dětí jedla určené dávky ovsa, zatímco druhá kontrolní skupina nejedla oves vůbec a dodržovala přesně dietu. Po určité době (tuším že po roce) se provedla biopsie tenkého střeva u obou skupin a nebyl shledán prakticky žádný rozdíl mezi oběma skupinami. Takže teoreticky by měl být oves v pořádku. Člověk ale nikdy neví, takže bych se asi do toho ovsa nijak moc nehrnul, ale pokud to dětem nevadí, nakonec proč ne. To teď myslím celiaky, ostatní se nemají čeho bát.

Kozí mléko - ještě jsem se podíval na internetu, někteří lidi ho skutečně tolerují. Možná že pro kozí mléko to platí podobně: sice obsahuje jak kasein, tak laktózu, ale forma je trochu jiná a tak si někdo na to alergii nevytvoří. Kdo ví. I tak je riziko zkřížené alergie vysoké.

Třetí poznámka je k té syrovátce. Ta se vyrábí při zpracování mléka, je to vlastně vedlejší produkt při výrobě sýra. Takže samozřejmě obsahuje podobné látky jako mléko, akorát v jiném poměru. Zejména je v ní velké zastoupení alfa a beta laktoglobulinu, po kaseinu jednoho z nejsilnějších mléčných alergenů. Obsah kaseinu je relativně docela malý, také i obsah laktózy. Dále syrovátka obsahuje i větší množství kravského sérového albuminu. Syrovátka se vyskytuje hodně v pečivu, sušenkách, cukrovinkách apod., dále se přidává do zmrzliny, omáček a používá se jako náhrada za mléko ve spoustě dalších potravin. Mimo to se přidává do masných výrobků, krémů, jogurtů a do taveného sýra.

Ty racio chlebíčky opravdu nic moc, dokonce jsem v nich už několikrát našel špínu a kameny, ale když člověk potřebuje něco co je rychle po ruce, tak se hodí. Teď jsem objevil v Hypernově podobné, jsou kulaté a o něco levnější a zdají se být i trochu kvalitnější. Máte li nápad co použít namísto chleba a rohlíků, aby to bylo chutné a ne moc drahé, budu jen rád.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: coeliac

- od: Sylva     datum: 2004-10-17
Taky jsem četla něco o tom, že oves pro celiaky vhodný je, ale bylo tam důrazné upozornění, že se to týká výhradně ovsa americké produkce.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: coeliac

- od: hablina     datum: 2007-05-15
mám 3 děti s touto kombinací, mrkni na můj blog: bezlepku.blog.cz, mám tam recepty.Kozí mléko nám nešlo.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: coeliac

- od: Alex     datum: 2010-07-19
u této obojí ontolerance se doporučuje hodně sojových výrobků, které jsou vhodné pro oba dva typy alergie. Pokud má pouze alergii je veliká šance, že z toho vyroste, pokud je to přímo Celiakie, má to po celý život. Já mám bohužel celiakii. Ať se vám daří :-)

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu

Přidat nové téma do diskuse
(využitím této volby přidáte nové téma do diskuse, pokud chcete odpovědět na vloženým příspěvek využijte odkaz odpovědět pod konkrétním příspěvkem)

Poslat odkaz tématu diskuze na e-mail

Zadej e-mail, na který má být téma diskuze posláno:
 FORPSI - webhosting, serverhosting, domény
         potravinová alergie server o potravinové alergii a intoleranci                   potravinová alergie
Kontakt  Partneři serveru   Práce, zaměstnání, brigády          Tisk   

Hledám práci.czVolná místa, práce, zaměstnání a brigáda pro Vás
zaměstnání, nabídky práce, brigáda