Co s "nebezpečnými" prarodiči? téma příspěvkuNázev: Co s "nebezpečnými" prarodiči?

- od: Marcela     datum: 2006-08-31
Můj syn (16 měs.) je alergický na bílkovinu kravského mléka, má zklidněný atopický exém. Postupujeme v jídle jen velmi pomalu, zatím jí rýži, nemléčné kaše, Sinlac a kromě toho jen několik málo druhů vařené zeleniny a obilovin. Zkoušet nové můžu jen když je v pořádku (je často nemocný a velmi prožívá zoubky), abych rozpoznala případnou reakci - znáte to... Kojím, držím dietu a myslím, že už v tom umíme všichni docela dost chodit :-) Alergii na KM má i starší syn (5,5 roku). Neustálý problém řeším s manželovými rodiči. Při poslední návštěvě jsem malému musela doslova vyrvat z ruky rajče (neoprané, nezralé a flekaté), do kterého kousal - na pobídku dědečka "kousni, ochutnej". Nevím, jsem příliš opatrná? Naše návštěvy jsou provázené neustálými poznámkami typu "dej mu buřta (uzené, klobásu, párek) a bude zdravej hned... proč nejí jabka? knedlíky? vajíčka? ...kdyby si zvykal, mohl by jíst všechno..." Přesto, že jsem se jim snad stokrát snažila všechno vysvětlit, tváří se, že je mateřské mléko málem jedovaté a jejich názor, že malý je alergický proto, že mu tato výše zmíněná jídla a mléko nedávám, popřípadě jich dávám málo. Dokonce staršímu synovi řekli, že žádnou alergii nemá a přijel od nich z prázdnin s průjmem. A já jsem tak ráda, že si ve školce dokáže říct, když je třeba nová učitelka, že nemůže mlíčko a kakao a jogurt. Oba - babička i děda, jsou lidé rozumní, pracující, není jim ani 60 a nejsou senilní. Proto jejich chování nechápu. Přitom alergii má malý zděděnou převážné z jejich strany, i když já taky nějakou mám. Proč jsou tak omezení a nedokážou pochopit, že to nedělám z nudy nebo abych upoutala pozornost, ale proto, že chci jejich vnuka uchránit případných dalších alergických problémů v budoucnosti. Bojím se nechávat malého s nimi samotného. Mám strach, že mu dají něco po čem pak bude mít potíže. Reaguje na mléko velmi prudce. Nebo je mám nechat ať si ho teda nakrmí, aby viděli důsledky? Nemám na to asi žaludek a navíc by to stejně odnesl nejvíc syn a já, která bych ho pak léčila a běhala po doktorech. Poraďte mi, jak na ně? Taky by nebyli rádi, kdybych jejich synovi - mému manželovi- uvařila k večeři kraba, s tím, že je potřeba aby si zvyknul... a on pak dostal anafylaktický šok? Proč to proboha nechápou? Jsem v rodině za blbečka... :-(

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Co s

- od: Lenka     datum: 2006-08-31
Dříve se veškeré alergie takto léčily, ty pylové se tak léčí dodnes, takže se jejich názoru nemůžeš divit. Chápu, mám rovněž praktické zkušenosti. Dokonce těm mým rodičům to trvalo delší dobu než pochopili, než těm druhým prarodičům. Na tahu je Váš manžel, aby to s rodiči vyřídil, ovšem základním předpokladem úspěchu je, aby manžel situaci ohledně výživy Vašich dětí chápal a plně se s Vámi v těchto názorech ztotožňoval. (pokud tomu tak nebude a manžel bude jen přihlížející, tak je dle mého názoru veškerá snaha marná) Manžel má s rodiči jiný vztah a tudíž i zcela jinou "vyjednávací" pozici. Co se týká pobytu dětí u prarodičů, tak doporučuji několikrát vyslat manžela pouze se starším synem a uvidíte s jakým výsledkem dorazí. je to ale běh na delší trať, ze dne na den rodiče názor nezmění. (nejříve by bylo vhodné to s rodiči vyjednat bez dětí). Zkuste vymyslet nějakou pomůcku - např. nachystat jim jídelníček, napsat seznam povolených potravin...). U prarodičů zase nejste denně a oni většinu toho co jim řekneš zapomenou a ten zbytek se bojí (nechtějí měnit postupy), protože 40 let vaří tímto způsobem, tak proč najednou jinak? Je to i pro ně těžký, tak se jim to snaž ulehčit. Co se týká výživy toho malého, tak chápu, že se snažíš eliminovat alergeny. Moje zkušenost je taková, že jídla, které není dítě zvyklé jíst od 1,5 - 2 let, tak si na mě již později velmi tězce zvyká, řekla bych, že po 2. roce se dítě stává velmi konzervativní včetně jídel. Takže zahrnout co nejširší jídelníček při zachování dietních opatření. Vím, že je to téměř nadlidský úkol.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Co s

- od: Veronika     datum: 2006-08-31
Řeším úplně stejný problém. Manželovi rodiče mi vyčítají, že z dítěte dělám "skleníkovou panenku". Anně je 17 měsíců a ochutná všechno co jí příjde do cesty. Dokola jim vysvětluji, že musím mít 100% přehled o tom co dítě sní, proč dítě nesmí, když je alergické na vejce, nic v čem je vejce obsaženo, že je třeba prostudovat etiketu, než se jídlo smí dítěti podat. Celou dobu se tváří, že to chápou a jen domluvím strčí tchýně dítěti kremroli se sněhovou náplní nebo třeba jogurtík... "Vždyď to jen olízne, ta trocha,". Takže jsem místo babičky byla nucena na hlídání využít cizí osobu, které platím, ale mám jistotu, že co řeknu je dodržováno. Vztahy jsou na bodu mrazu, ale jiné řešení jsem nevymyslela.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Co s

- od: Marcela     datum: 2006-09-01
"Naštěstí" bydlíme od mých rodičů přes 200 km a od manželových 100 km. Naštěstí proto, že se tím snižuje nebezpečí, že dají malému co nesmí jíst a naneštěstí také musím platit děvče na hlídání. Možná kdyby viděli, co nás to s manželem stojí úsilí, aby byl malý v pořádku. Kdyby přebalovali 10x denně když měl malý průjem, 10x převlékali když neustále ublinkával, viděli ty bolesti a mazali kortikoidy exém... třeba by to viděli jinak. Každá noc, kdy se vyspíme je nám vzácná a máme z ní radost ... a bylo jich opravdu pomálu. Jo, jo, mám zdraví a šťastný úsměv svého dítěte vydřené, jako všechny maminky alergických dětí. A nechci si ho nechat zkazit na 3 dny jednou lžičkou jogurtu. Sama už rok držím kvůli kojení dietu. Malým dětem nevadí, že jejich strava neobsahuje to co naše, vždyť co neznají, to jim nechybí. Bez mlsků a uzenin se tak malé dítě obejde! Bohužel babičky a dědové si myslí něco jiného :-)

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Co s

- od: Veronika     datum: 2006-09-01
To my bohužel u rodičů manžela. Moji rodiče situaci naprosto chápou a rozhodně by nikdy dítěti nic, co jim řeknu že nemůže, nedali. Máma celý život vařila "klasiku" a není pro ní problém udělat nějakou vhodnou alternativu. Je to dle mého názoru otázka inteligence. Protože přísně dodržuji dietu, nemáme žádné zjevné "vady", což u některých lidí může vzbudit dojem, že je vlastně vše OK. Nevěřili byste, že když se dítěti udělala na nožkách moluska, tchýně měla největší péči o to, že to špatně vypadá a že "přece nebudeme mít dítě s bradavicemi". Myslela jsem, že s ní vyrazím dveře...což mi samozřejmě slušné vychování nedovolilo. Takže všem stejně zkoušeným přeji pevné nervy.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Co s

- od: Monča     datum: 2006-09-03
Mám pětiletou dceru taky alergickou na KM teď mám přibyly barviva,má dost těžkou zácpu ikyž bývá spíš průjem.když jsme před rokem přešli na dietu a ona mi potají ve skříni jedla fidorku,tak jsem jí nevynadala,ale když trpěla na záchodě,tak jsem jí vysvětlila,že to má z fidorky možná to k ní nebylo šetrné,ale po několika stejných situací už to nedělá.Kam koliv jde tak jí upozorním,že nic nemá jíst jenom ovoce a ona to skutečně dodržuje.když jí někdo něco nabídne běží se zeptat nebo nese pytlík na přečtení.Co si budeme povídat není toho mnoho ke koupení,tak ty obaly už zná.Můžu říct,že dneska je tak ukázněná a já jí obdivuju sama bych takovou vůli neměla.A co se týče prarodičů,kduž nemají sami z toho rozum začala bych stejnou metodou :podívejte co jste mu udělali,že vám ho není líto.Když nezabere ani tohle,tak jsou to s prominutím tupci.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Co s

- od: Dita     datum: 2006-09-04
ahoj, tak jsem si přečetla všechny odpovědi na dané téma a dovolte mi přispět i svou troškou do mlýna. Já zase řeším, že po té co jsem se dozvěděla podrobnosti o ekzému - např.vliv výměšků - alergeny - pes - kočka -.... a sdělila to rodině manžela, tak si pořídili psa, vždyť prý kdopak ví, jestli na něho je, či není alergická a tchán se nechal slyšet, že dceru - 20 m. budeme tzv. otužovat psem a žádná alergie prý nevznikne. Nedokážu to také pochopit, vyráží mi tento postoj dech. Oni by raději riskovali, že se dítě bude drbat než aby si psa vůbec nepořizovali.Tak mám na jednu stranu radost že nejsem sama za blbečka a hysterickou ženskou.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Co s

- od: Katule     datum: 2006-09-07
ahoj, ja mam taky alergii na laktozu, asi rok, je mi 22let a s rodici mam taky trapeni. Porad me tahaji k obedu a zatimco oni se cpou nejakou omackou se straslive nezpracovatelnym masem a knedliky, ja chroustam suchou bramboru.. Vsichni se mi posmivaji, ze si vymyslim a kdybych NORMALNE JEDLA nic mi nebude. Nevim, je to nejaky hluboce zakoreneny nazor.. Mam na vas vsechny dotaz - pokud mate deti, co "dobreho" jim davate? Obcas mam chut na neco sladkeho, ale opravdu ve vsem je ta bestie laktoza, zatim se mi osvedcila jen cokolada na vareni a susenky BeBe, takove ty suche, jen placicky, ale vsechno jen po troskach.. kdyz uz najdu neco sladkeho bez laktozy tak me to prekvapi, ze si to stejne nekoupim v presvetceni, ze to neni mozny, ze to na ten obal jen neuvedli :)

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Co s

- od: Andy     datum: 2006-09-07
Katule: no jo no, už seš natolik "velká", že víš, že když něco zbaštíš, že ti bude zle. Ostatní bych nakopala, protože nemaj ani ánung o co jde!!! Nevím, ale Be-be si myslím, že nejsou sušenky bez laktozy!!! Dceři kupuju karamelové sušenky (teď nevím název) je to červeno bílý obal, mají je nejen ve Zdravé výživě, ale i v Kauflandu,Tescu...Dále pak Napolitanke-různé příchutě, ovesné sušenky Hobitt (nebo tak nějak, jsou kulaté jako třeba Disco) mají oranžový obal, taky koupíš v supermarketu, jinak roksová lízátka, gumové bonbony, Lipa, tyčinky...

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Re: Co s

- od: Katule     datum: 2006-09-11
A ty karamelove susenky znam taky a i kdyz mi je vsichni doporucuji, ze jsou uplne bez laktozy, tak mi po nic neni dobre.. No jo, kazdy jsme proste original :)

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Re: Co s

- od: Katule     datum: 2006-09-11
Andy - diky za odpoved. Ja vim, ze BeBe nejsou bez laktozy, úz jsem vyzkousela vselicos, ale k memu uzasu mi tyhle jedine nic nedelaji, taky jsem z toho jelen, ale je to tak :)

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu

Přidat nové téma do diskuse
(využitím této volby přidáte nové téma do diskuse, pokud chcete odpovědět na vloženým příspěvek využijte odkaz odpovědět pod konkrétním příspěvkem)

Poslat odkaz tématu diskuze na e-mail

Zadej e-mail, na který má být téma diskuze posláno:
 FORPSI - webhosting, serverhosting, domény
         potravinová alergie server o potravinové alergii a intoleranci                   potravinová alergie
Kontakt  Partneři serveru   Práce, zaměstnání, brigády          Tisk   

Hledám práci.cz
široká nabídka zaměstnání
Volná místa, práce, zaměstnání a brigáda pro Vás


obchod/nákup/marketing
Zaměstnání obchod, prodej, marketing, nákup

IT/telekomunikace
Volná místa telekomunikace, informační technologie

administrativa
Zaměstnání v oboru administrativa (asistent, asistentka, recepční atd.

personalistika
Personalistika a řízení lidských zdrojů - volná místa

finance
Finanční, účetní a ekonomické pozice

management
Management, nabídka práce

provoz/výroba
Výroba, kvalita, provoz práce zaměstnání

logistika/doprava
Nabídka práce logistika, doprava