Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin téma příspěvkuNázev: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Pavla     datum: 2006-08-09
Stejně tak jako asi spousta lidí, kteří jsou najdnou postaveni před problém s intolerancí laktozy, i já momentálně tápu. Konzultace s lékaři je věc jedna, ale praxe věc druhá. V sekci náhražky za mléčné výrobky jsem se dočetla o různých typech sýrů jako např. Eidam alternative nebo v náhražkách másla Flora light. Ale podle surovin uvedených na obalech je ve složení jasně syrovátka a i jiné stopy mléka. V součastné době používáme Perlu v kelímku, kde se skutečně žádná taková informace neobjevuje. Syn sice nemá žádné problémy a vlastně do nedávna i sýry jedl bez "rychlých" následků. Po biopsii jsme začali dodržovat bezmléčnou dietu a vše nahradili sojovým mlékem, ovesným atp. Bohužel ve spoustě článků na internetu a i v knize zmiňované na těchto stránkách je jasně řečeno, že stopy laktozy jsou skoro ve všem a je třeba tedy vše úplně vynechat. Samozřejmě musím zmínit, že i přes veškerou snahu se asi nevědomky stane, že dostaně něco, co laktozu obsahuje - prostě se ještě učíme. A tím se dostávám k otázce, jak je vlastně nebezpečná laktoza, kterou třeba nevědomky dáme v nějaké potravině? Syn skutečně nemá nějak výrazné problémy, ale četla jsem různá pojednání o rakovině střev a jiných hrůzných koncích při nedodržování patřičných diet. Jak to vlastně všechno je? Uměl by někdo zodpovědně poradit?

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Petr     datum: 2006-08-09
Dobrý den, dovolím si reagovat na "stopy mléka" ve všech potravinách, výrobce má povinnost uvádět tuto informaci v okamžiku, kdy je v provozu vyráběno více výrobků z nichž některé obsahují mléko, tzn. že se stopové množství může dostat do produkce bezmléčných výrobků /například u bonbónů/. V připadě intolerance laktózy většinou bývá určité hraniční množství mléka respektive laktózy, které organismus snese. Pokud Vás syn jedl sýry, je velmi pravděpodobné, že tolerance je vyšší a tak stopové množství laktózy by pro něj nemělo být kritické. Například Floru Light u našeho syna se stejnou diagnózou využíváme naprosto běžně.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Monča     datum: 2006-08-10
Dovolím si nesouhlasit,že mají povinnost uvádět"stopy mléka",protože na můj dotaz přímo na výrobce jestli šlehačka obsahuje kravskou bílkovinu,když to neuvádějí na výrobku a bylo mi řečeno,že do určitého množství tuto povinnost neuvádějí.Stejně mě rozčiluje,že okolní státy mají své databanky povolených dle diety potravin dostávají invalidní důchod,protože chápou,jak moc je člověk postižený,ale u nás je to jen maličkost.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Lenka     datum: 2006-08-13
Co se týká šlehačky živočišného původu, tak se mléko a bílkovina musí už z podstaty vyskytovat. Šlehačka je mléčný tuk, ale jelikož se prodává max. 40% zbytek tvoří samozřejmě složky mléka. Existují šlehačky zcela rostlinné, které toto neosahují, ale pokud zkoumáte šlehačku, tak Vám můžou ostatní tady jen závidět. Flora light (modrá) je bez jakékoli příměsi mléka tedy i syrovátky. Žlutá Flora ji již obsahuje. Mám zkušenost, že většina výrobků už složení popisuje vcelku dobře. Co není vhodně popsáno, prostě nekupuju. Od příštího roku začne u nás platit nová norma, ohledně podrobnějšího popisování. Obecná zásada, náhražky hledat v oblasti rostlinné - mléko sojové, rýžové, tuky - oleje, tuk palmový. JInak vařit z co nejzákladnějších surovin. Co se týká databáze povolených a testovaných potravin, tak u nás něco takového taky existuje, ale testy těchto potravin jsou nákladné a nesjou tak často aktualizované, jak by bylo třeba. POkud je napsáno, může obsahovat stopy ..., znamená to, že se např. výrobek vyrábí na stejné výrobní lince a může ty stopy obsahovat. Jak psal Petr, dále je to již individuální tolerance daného výrobku.(je to napsáno i na kojenecké rýžové výživě . bez lepku a bez mléka, ale mohou být stopy. Dietní opatření jsou zcela indoviduální a každý si stejně musí najít ty "svoje" výrobky. Jakou vidíte výhodu v tom, že ti lidé mohou do invalidního důchodu? Já žádnou. Myslím, že by spíš pomohlo, kdyby bylo více zkrácených pracovních úvazků a pro starší lidi možnost odejít do předčasného důchodu ze zdravotních důvodů bez dalšího finančního postihu. POkud člověk drží dietu, tak je v podstatě "zdravý". Problém u nás vidím v hlavně v nabídce, dostupnosti a časově náročnějším způsobu stravování (finanční otázka je samostatná kapitola) a v přístupu ostatních, protože takto "postižený" člověk je stále u nás "exotem"

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Petr     datum: 2006-08-11
Ještě se na to podívám, je pravda, že většinou je to uvedeno na výrobcích, které se vyrábějí pro evropský trh a na etiketě je několik jazykových mutací, tzn. vyváží se i do dalších, z hlediska alergií a intolerancí vyspělejších, zemí. P.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Pavla     datum: 2006-08-29
Děkuji za Vaši odpověď Petře. Ze všech ostatních, co se zapojili do této debaty mi připadá Váš příspěvek skutečně nejkonkrétnější. Samozřejmě, že na šlehačku a jiné ani nepomýšlím. Jednalo se mi spíš o konkrétní radu, jaké vitamíny třeba synkovi dáváte coby doplněk stravy. Někde jsem četla, že i jod kvůli štítné žláze je třeba. Kalcium je samozřejmostí. A dále tápu v tom, že když je intolerance mléka, neměl by mít žádný přísun...??? Opět vyčteno z odborné literatury - i 2x týdně mléka tak jako do kafe škodí. Prý i nepatrné množství poškozuje střevní floru. Za měsíc jdeme na další konzultaci, takže doufám, že seženu co nejvíce informací, abych mohla ty moje stálé nejasnosti probrat. Za každou radu opět předem děkuju.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Petr     datum: 2006-08-31
Dobrý den, pokud jsem to pochopil správně, tak intolerance znamená, že organismus je netolerantní k určitému množství látky /v tomto případě laktózy/ v potravě. Pokud je hranice překročena, tak samozřejmě dochází k poškození organismu /střev/. Primář na gastroentrologii nám řekl, že se hraniční množství laktózy musí vyzkoušet pro každého individuálně, hovořil například o tvrdém sýru. V našem případě je jasné, že organismum snese určité množství, které je právě obsaženo i speciálním mléce pro tuto diagnózu. Na druhou stranu, když jsme viděli naše dítě po pozření jogurtu, tak jsme jakékoliv experimenty zavrhli a snažíme se laktózu maximálně eliminovat. P.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: Re: Re: Intolerance laktozy - Nejasnosti v náhražkách potravin

- od: Pavla     datum: 2006-09-01
Měla bych na vás ještě jeden dotaz, týkající se potravinových doplňků, které dáváte synkovi. My jsme zatím na laktobacilu bez laktozy a Dologranu. Jakékoliv potraviny, kde by se mohla objevit stopa mléka prostě nekupujeme. Zatím jsme před další kontrolou gasteroenterologii, tak věřím, že mi pan doktor odpoví na mou spoustu otázek :).

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu

Přidat nové téma do diskuse
(využitím této volby přidáte nové téma do diskuse, pokud chcete odpovědět na vloženým příspěvek využijte odkaz odpovědět pod konkrétním příspěvkem)

Poslat odkaz tématu diskuze na e-mail

Zadej e-mail, na který má být téma diskuze posláno:
 FORPSI - webhosting, serverhosting, domény
         potravinová alergie server o potravinové alergii a intoleranci                   potravinová alergie
Kontakt  Partneři serveru   Práce, zaměstnání, brigády          Tisk