alergie na soju a KM téma příspěvkuNázev: alergie na soju a KM

- od: Katka     datum: 2006-06-03
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Mám 5 měsíců starého, plně kojeného, chlapečka s alergii na mléko, vejce a soju. Dietu držím teprve pár týdnů, tak se ještě moc nevyznám a Vy mi tady všichni připadáte tak zkušení. Chtěla jsem se zeptat, jest-li výrobce musí uvádět ve složení výrobku, jakého původu je rostlinný olej (naposledy jsem dělala pomazánku z uzených šprotů v rostlinném oleji a malému se pak opět objevila krev ve stolici, tak podezírám výrobce, že rostlinný olej byl olej sojový). Ale kdybych měla z jídelníčku vyloučit vše co má ve složení napsáno rostlinný olej, tak už snad ani nemusím chodit do obchodu. A zjišťovat to pokusama na miminku mi připadá strašné. A pak jsem se ještě chtěla zeptat, jest-li existují nějaké žvýkačky, které neobsahují sojový lecitin, a jest-li existuje nějaká čokoláda, která je s touto dietou "slučitelná." Já snad ani při gestačním diabetu neměla takovou chuť na čokoládu, jako teď:) Moc děkuji za každou radu.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: alergie na soju a KM

- od: Veronika     datum: 2006-06-03
S tou sójou je to potíž, je teď všude a výrobci mnohdy neuvádějí z čeho je rostlinný olej. Jinak myslím, že čokoláda na vaření od Orionu by mohla vyhovovat, ale ještě si to ověřte. Já jsem se v době kojení vyhýbala i kakau, ale nevím ,zda to nebylo už zbytečné, určitě by malé množství nevadilo.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: alergie na soju a KM

- od: bea     datum: 2006-06-05
myslím, že v oleji je bílkoviny, tj. alergenu zanedbatelné množství, takže uvažuj, jestli tu alergickou reakci u malého nemohlo vyvolat i něco jiného - např. ty šproty. Ryby jsou určitě silnější alergen než olej. Jedna kamarádka radí testovat u dětí jídlo nejprve na kůži. Tj. pomaž mu malé místo na kůži olejem a uvidíš, jestli bude reakce. Navíc ta reakce mohla být zpožděná, prostě se mi nezdá, že by olej tak silně alergizoval.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: alergie na soju a KM

- od: Katka     datum: 2006-06-06
Já se v těch alergenech nevyznám, tak se raději zeptám: "Alergie na soju je jen alergií na sojovou bílkovinu? Jak je natom sojový lecitin?" Moje zkušenost je taková, že jsem z kuchyně odstranila vše (aspoň jsem si to myslela) co obsahovalo soju a téměř 14 dní jsme měli stolici bez krve. Pak jsem jednou olej, který běžně používáme v teplé kuchyni, přidala i do pomazánky a za 24 hodin měl malý ve stolici opět krev. Olej byl z větší části sojový. Když jsem ho vynechala, tak se stolice znovu upravila. V teplé kuchyni nám tak nevadil. Nemohla bys mi doporučit nějakou dobrou knihu o alergiích, speciálně těch potravinových - nějakého dobrého průvodce? A děkuju za typ testovat potraviny na kůži, to se zdá jako přijatelná alternativa.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: alergie na soju a KM

- od: Veronika     datum: 2006-06-06
Jen jedna osobní zkušenost, dala jsem Anně do jídla slunečnicový olej a následovala reakce, zřejmě záleží také na kvalitě oleje, protože jiný slunečnicový nevadil. Záleží na tom, co dítě snese, ale s rybami jsem byla při kojení velice opatrná. Rovnováha v organismu alergického dítěte je asi velice křehká a reakce záleží na momentálním stavu. Tak tolik můj osobní názor.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: alergie na soju a KM

- od: Dita     datum: 2006-06-06
Oni mohou vadit ty šproty. Dozvěděla jsem se, že jedna bílkovina z mořských ryb v nezměněné formě přechází do mateřského mléka, takže to nemusel být olej co vadilo ale právě ty ryby.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: Re: alergie na soju a KM

- od: Katka     datum: 2006-06-06
Škrtám ryby ze svého jídelníčku, naštěstí jsem jich za celé kojení snědla asi tři porce, jen se chci zeptat, jest-li se to týká pouze mořských ryb nebo i sladkovodních.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: alergie na soju a KM

- od: bea     datum: 2006-06-09
Podle mě alergizují všechny druhy ryb a je vhodné je do určitého?? věku vynechat - aspoň do 4 let, myslím. Lecitin alergizovat asi může, ty oleje by moc alergizovat neměly, ale u malých alergiků je vše individuální. Dobrá knížka je od Dr. MArtina Fuchse Alergie číhá v jídle a pití, kuchařka pro alergiky. dá se objednat na netu asi na www.adela.cz Není to ovšem kuchařka, spíš zpopularizovaná učebnice alergologie

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématuNázev: Re: alergie na soju a KM

- od: Dagmara Veškrnová     datum: 2012-05-14
Kup si kvalitní olej, kvalitní ryby a opravdu zkoušet testovat na mimču, zda mu to bude vadit nebo ne. nebo to úplně vynechat a zkoušet až v pozdějším věku, až začne mluvit atd. stejně to budeš muset vyzkoušet dřív nebo později. malý to na sobě asi těžko bude testovat. určitě se vyhýbej ořechům, sóji a místo čokolády může jíst jablka - pokud mu nebude vadit kyselá jako nám (tedy možné jíst jen určité druhy jablek), dobrá je jistě čočka, pohanka, cizrna, kvalitní maso atd. Jestlipak ta alergie nebyla z přísad, které si do pomazánky dala - tvaroh? A uzené a kořeněné není pro alergiky vůbec vhodné (hlavně pepř). Neboj se toho, dá se to zvládnout, nemusíš hned škrtat ryby. Losos nemusí vadit, jiné ryby také ne, ale musíš je správně okořenit a testovat. Hovězí, kuřecí asi také nebude vadit, dále ty luštěniny, ovoce, zelenina. Dá se s tím žít, dnes má alergii kde kdo, jen je nutné si vychytat ty problematické věci. Mě vadí soja, ořechy, ksyselé, kořeněné. Ale stejně si někdy dám čokoládu, i když jsem druhý den trochu napuchlá a tři týdny se zase postím. To už je mé rozhodnutí být napuchlá.

odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu

Přidat nové téma do diskuse
(využitím této volby přidáte nové téma do diskuse, pokud chcete odpovědět na vloženým příspěvek využijte odkaz odpovědět pod konkrétním příspěvkem)

Poslat odkaz tématu diskuze na e-mail

Zadej e-mail, na který má být téma diskuze posláno:
 FORPSI - webhosting, serverhosting, domény
         potravinová alergie server o potravinové alergii a intoleranci                   potravinová alergie
Kontakt  Partneři serveru   Práce, zaměstnání, brigády          Tisk