Odpovedět na příspěvek

Název: Příběh alergika - bez mléka, vajec, sóji, jablek a jahod - autor: Michaela Ze dne: 24.08.2014
Předně bych chtěla poděkovat za to, že se zde lidé dělí o svézkušenosti, že to nejsou stránky pouhých otázek, ale také odpovědí. Povzbudilo mě to a pomohlo, tak bych chtěla i já přispět, když mně bylo přispěno :-).

Mám 9měsíčního syna, nebudu rozepisovat příběh, těch je tu dost. Každopádně zatím máme potvrzenou alergii na mléko a bílek, v současném věku se zatím vyhýbáme radši i sóje a ořechům. Osypeme se také po jablkách a jahodách, což trvá než člověk objeví, když jsou jablka téměř v každé přesnídávce. Na ovoce musíme opatrně, teď už si pro nás neškodný banán rozmačkáme a hrušku nastrouháme, nejdřív jsme ale kupovali od Hamánka přesnídávku 100% banán a od Hami kelímky hruška. Všude jinde je něco agresivního, když už v nějaké meruňce a broskvi od Hami náhodou není jablko, je tam zas hroznové víno a na to se má prý dávat pozor. Nevadí také borůvky. Včera jsem tu prostudovala sušenky a dnes vyrazila na nákup do Tesca.

Některé zde jmenované byly sice bez vajec a mléka, ale většinou tam byl obsažen sójový leticin nebo ořechy, takže jsme koupili zde již zmiňovaná Esíčka zlatá - kakao, skořice za cca 35 Kč. Pak od Tesca organic Sušenky - černý obal a celofán za 39 Kč. Arizony (burizony) za 12 Kč a britské sušenky (ovesná kolečka) v oranžové krabičce - Mc Vities HobNobs za 38 Kč v akci (jinak asi 50). Tyhle všechny neobsahují snad nic závadného. Také jsme našli v DM sušenky německé za cca 49 Kč - určené od roka - modrý pytlík. Pak jsme pořídili Chocapic cereální lupínky s kakaem a na zdejší radu Creme Ole - puding za studena od Oetkera. Udělala jsem ho z Nutrilonu Alergy care a přidala malinko třtinového cukru pro přeražení hořkosti. Umixovala jsem poloviční dávku - ze 150ml k okamžité spotřebě. Bylo to výborný, malej Pavlík to zbaštil najednou. Samozřejmě mu teď nedám vše, co jsme koupili najednou, ale trvanlivost je dlouhá, tak jsem to koupila, abych nezapomněla, co může, když už jsem přečetla složení v půlce Tesca.

Nad pudinkem jsem jásala, jelikož jsem mu předtím udělala puding za tepla z rýžového mléka Zajíc, taky jsem Pavlíkovi v něm namočila domácí perníčky. 2 dny by nevrlej a pobrekával a nespal, až jsem tady našla, že kasein obsažený v tomto bezlaktózovém mléce určeným jako náhrada za kravské mléko je bílkovina právě z kravského mléka. Čili ho nemůžeme, toto mléko je určeno pouze lidem s intolerancí laktózy, což je tedy mléčný cukr, nikoliv bílkovina jako kasein. Tak to jako info pro ty, kdo to neví jako já :-).

Jinak jsem tuhle koupila také Floru light a mažeme na obyč rohlík, Pavlíkovi to moc chutná a to teď hodně zlobí s jídlem. V chlebu jsem našla syrovátku, dětská šunka 1 plátek je ale ok. Tyto stránky jsem vyhledala právě proto, že už nechtěl papat pořád mléko, kaši (Nutrilon Allergy a nemléčné kaše - Hami banánová a dřív ovocná a Sunarka medová, špaldová a piškotová do lahve - kupodivu bez vajec), zeleninu s masem k obědu a banán s hruškou (někdy přidám kaši, sušenky nebo skořici a malinkato medu). Nedivím se mu, že nechce pořád to samé. Také měli v Tescu Perlu tip. Někdo zde doporučoval Ramu culinesse, ale v té jsem našla sójový lecitin.

Ve všem, co je tedy bez vajec a mléka stejně píšou, že to může obsahovat jejich stopy stejně jako sóji a ořechů, ale to by člověk nesměl koupit nic. Vysvětluji si to tak, že se kryjou, kdyby jim tam něco odlétlo z vedlejší haly nebo zbylo zrnko v lince z předešlého výrobku. Tak to je snad zanedbatelné.

A ještě tu byla řeč o knihách, v jedné jsem našla adresu sem :-). Jmenuje se Kuchařka nejen pro alergiky - vaříme a pečeme bez mléka a vajec - manželé Petrákovi. Je dobrá, malá, za 130 Kč. Jsou v ní fakt použitelný recepty - pečení, ale i řízek, bramborák, knedlík... Pak jsem si koupila ještě knihu Atopický exém, alergie, astma od p. Hofhanzlové, ale recepty údajně bez mléka a vajec na prd, také umím uvařit těstoviny s cuketou, pak zase s rajčaty, .. aniž bych použila vejce a mléko. A v pár pečících receptech a omáčkách je neustále smetana. Stála 200 Kč a nedoporučuji.

A to už je asi vše z mých krátkých poznatků, snad to někomu pomůže, ze začátku to fakt není jednoduché, co teprve Ti, kteří nemohou ani mouku.

Kdybyste někdo měli radu, jaké koupit nesójové mléko a ne z ořechů - spíš ovesné, pohankové, rýžové.. které ale není tekuté (v Tescu rýžové za 65Kč) respektive drahé a které neobsahuje kasein (át), napište, prosím! Člověk by z něj třeba pekl a dával k músli.

A dočetla jsem se zde o jogurtech Frutinka, ale nikde ani na netu jsem je nenašla.. ? Prostě kdo co máte za další výrobky, budu určitě nejen já ráda :-) Děkuju a držím palce všem, pevné nervy!


Jméno:
E-mail:
Název:
Text:
Kotrolní kód:
B BE  S  J  C


Opište prosím kontrolní kód v červeném rámečku (velkými písmeny !!!). Omlouváme se, ale jde o opatření proti spammu. Děkujeme za pochopení.

 FORPSI - webhosting, serverhosting, domény
         potravinová alergie server o potravinové alergii a intoleranci                   potravinová alergie
Kontakt  Partneři serveru          Tisk   

Hledám práci.cz
široká nabídka zaměstnání
Volná místa, práce, zaměstnání a brigáda pro Vás
wwww.hledampraci.cz


IT/telekomunikace
Volná místa telekomunikace, informační technologie

administrativa
Zaměstnání v oboru administrativa (asistent, asistentka, recepční atd.

personalistika
Personalistika a řízení lidských zdrojů - volná místa

finance
Finanční, účetní a ekonomické pozice

management
Management, nabídka manažerských příležitostí

provoz/výroba
Výroba, kvalita, provoz a obdobné pracovní pozice

logistika/doprava
Pracovní pozice logistika, doprava

obchod/nákup/marketing
Zaměstnání obchod, prodej, marketing, nákup